4FOOD: Hamburgerde farklı bir pazarlama stratejisi.

New York Manhattan’da organik hamburger lokantası olan 4Food lezzetli yemekler sözü vererek kapılarını açtı. Fakat aynı derecede lezzetli olan şey işletmelerini sosyal ağları kullanarak gerçekleştirmeyi planlamalarıdır. Bu restoran yemek yenen bir yerden daha fazlası olmak istiyordu. Restoran büyük bir sosyal ağ tecrübesi istiyordu.

4food-tweets.jpg

Madison Avenue 40.caddenin köşesinde yer alan restoran içinde 240 foot kare(7,315 metre kare) boyutunda bir monitör sürekli olarak Twitter’da tweetleri, restoran enformasyonlarını ve Foursquare girişlerini eş zamanlı olarak izliyordu. Foursquare, kayıtlı kullanıcıların arkadaşlarıyla iletişimde olmasına izin veren ve onların yer bildirimlerine puanlar veriliyordu. Müşteriler tweetleri ve yenilenen durumları görüyor ve onlara cevap veriyor veya 4food’un ücretsiz Wİ-Fİ bağlantılarını kullanarak cep telefonları veya diğer mobil aygıtlarla kendi mesajlarını ekliyorlardı.

Bu restoranın sipariş vermek için çok fazla seçeneği vardır. Siparişinizi iPad’inizi kullanarak restoran çalışanına veya çevrimiçi kendiniz verebilirsiniz. Doğal olarak, restoranın sosyal pazarlamada kullanabileceği kendi Facebook sayfası vardı. Facebook duvarını etiketleyerek bir iPad kazanma şansınız oluyordu. İkincisi, bekleyen müşteriler Magic Maker kullanarak tweet’lerini yazabildikleri etiket duvarında resimleyerek tweet’leyen ilk kişiye 20$ değerinde yiyecek kuponu önermekteydi.

Fakat 4Food’un kendisini göstermesini sağlayan asıl şey hem pazarlama hem menü gelişimi için crowdsourcing(Kalabalığın kaynağı) kullanmasıydı. Bu restoranın müşterileri için kendi hamburgerleri ve diğer yemeklerini keşfedebilecekleri ve keşiflerine kreatif isim vermeleri için çevrimiçi araçları vardı. Bir başka müşteri tarafından keşfedilen bir ürün her sipariş verildiğinde, keşfeden mağaza içi krediden 0,25$ alıyordu. 4Food malzeme listesinden milyonlarca bileşim mümkündü. 

Bazı müşteriler kendi keşfettikleri hamburgerlerinin siparişlerini artırmak için kendi sosyal ağlarını şüphesiz kullanacaklardır. Sosyal ağlarda milyonlarca takip edeni olanlar, 4Food’un satışlarını sürekli olarak artırabilirlerse hayatlarını geri kalanında bedava hamburgerler kazanabilirler. Tüm bu yöntemler , çok sayıdaki müşteri için çok düşük maliyetli özendiriciler yaratabilir. Ayrıca çok az harcamayla ağızdan ağza(WOM) tanıtımı sağlayabilir. Tüm bunlar sosyal ağlar üzerinde var olma ve promosyonlarla etkili olur.

 

4Food başarılı oldu mu?

New York şehrinde yer alan diğer 20.000 restoranla rekabet etmek kolay değildir. 4Food kurucuları sosyal ağ teknolojilerisini kullanarak müşterilerle bağ oluşturmak ve bu müşterilere ürünün başarısında pay vererek, 4Food başarılı bir işetmenin yapmak istediler, fakat doğru zamanlama anlamında biraz erken bir uygulamaydı. Yeni neslin dijitalleşen yeme-içme kültürü konusu işletmenin kuruluş safhasında o kadar etkili değildi. Bu girişimi 3 sene sonrasında yapsalardı, eminim farklı sonuçlar elde ederlerdi.

Aşağıda 2004’ten bu yana Google aramalarında Foodporn trendini görebilirsiniz.

foodporn.PNG

 

Kaynaklar: Mike Elgan “New york Burger Joint Goes Social, Mobile,” Computerworld, May 31 http://www.4food.com, erişim October 22, 2010

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s