Nesnelerin İnterneti(Iot) artık daha çok hayatımızın içinde olacak…

Nesnelerin İnterneti(Iot) kavramı nedir?

Benzersiz tanımlayıcılarla(Her bir tanımlayıcının bir IP olduğunu varsayarak) donatılmış mekanik ve dijital makineler, nesneler, hayvanlar veya insanlarla birbirine bağlı cihazların insan kaynaklarına ihtiyaç duymadan bir ağ üzerinden veri aktarabilme özelliğine sahip bir sistem-bilgisayar etkileşimi bütünü diyebiliriz. Aslında Marco Annunziata ifadesiyle Endüstriyel internet demek daha doğru olabilir.

Sistemi oluşturan en büyük taraflar ise cihazlar, büyük veri, bulut bilişim ve sensörler olarak görülüyor.

Nesnelerin interneti sayesinde şu an bir çok sektörde(ulaştırma-havacılık, finans, sağlık, parakende vb.) zaman-maliyet-iş gücü gibi konularda inanılmaz minimizasyon , kar ve verimililik anlamında çok yüksek maksimizasyonlar yaşanmakta. Bu kar ve verimlilik  domino taşı etkisi yaparak bir çok farklı iş kolu ve sektörü etkilemekte.

Genel çalışma şekli

iot nesnelerin interneti akış.jpg

Bazı nesnelerin interneti örnekleri bakacak olursak

Akıllı evler muhtemelen şu anda en popüler IoT uygulamalarından, çünkü hesaplı ve tüketicilere kolaylıkla erişilebiliyor. Kullanıcıların hayatlarını her zamankinden çok daha fazla kolaylaştırmak amacıyla sesle kontrol edebilen Amazon Echo , Google Home gibi yüzlerce ürün bulunmakta.

Sağlık sektöründe çok güçlü bir potansiyel olduğu görülüyor. Özellikle hastalık oluşmadan önce insan bedeninde oluşabilecek değişimler ve değişim ile gelebilecek tehditleri önceden anlamlandırma ve ona göre müdahale edilmesi gibi… Başka bir örnek; günlük aktivitede kan basıncında, kan şekeri düzeylerinde vb. bir düşüş veya diğer tehlike faktörlerini tespit edip anında diğer aile üyelerine bildiren bir izleme cihazı veya şu an için akıllı saatlerde ki sensörler örnek verilebilir.

Perakende sektöründe süpermarket zincirleri bazı sensörler ile tüketicilerin alışveriş mekanı içindeki hareketlerini analiz ederek, raf düzenlerini değiştirebiliyor ve tedarikçilere ona göre alanlar temin edebiliyorlar.

Akıllı otopark ve çevrenin geliştirilmesine yardımcı olan çeşitli IoT girişimlerini uyguladıktan sonra İspanyol şehri dünyadaki en önde gelen akıllı şehirlerden biri olmuş durumda.

Webrazzi canlı yayınlarda nesnelerin interneti ile ilgili güzel örneklerler veriliyor;

Nesnelerin interneti(Iot) kavramı gün geçtikçe daha çok hayatımızın içinde olmaya başlayacak. Birbiriyle iletişime geçen cihazlar sayesinde bir çok konuda insan hayatını kolaylaştırarak zaman tasarrufu sağlamak, insan hayatı için tehdit olabilecek faktörleri önceden belirleyerek azaltmak mümkün olabilecek. Bu tamamen bu teknolojilerin kullanım amacına göre şekillenecek.

Bu yazı giriş olsun, gördüğüm güzel örnekleri ilerleyen günlerde buradan paylaşmaya çalışacağım.

Son olarak Marco Annunziata  nesnelerin interneti ile ilgili Endüstriyel İnternet çağına hoşgeldiniz başlıklı TED videosunu izlemenizi öneriyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s